علت چشمک زدن لامپ ال ای دی و کم مصرف🔥

چشمک زدن لامپ ال ای دی

شاید برای شما هم اتفاق افتاده باشد که در اتاق خواب یا نشیمن لامپی را داشته باشیم که چشمک میزند و بخصوص در شب مزاحمت ایجاد می‌کند، لامپ ال ای دی یا کم مصرف ، در اول شاید اینطور به نظر برسد که لامپ مشکل دارد و قصد تعویض آن را داشته باشیم، در ادامه به دلایل ایجاد چنین مشکلی می‌پردازیم و راهکار حل این مشکل را به شما خواهیم گفت.

۱- کلیدی که برای قطع و وصل لامپ استفاده می‌شود مشکل دارد.

بله درست است یکی از مهم‌ترین احتمال‌ها کلیدی است که برای این لامپ استفاده می‌شود، اگر توجه کنید داخل بعضی از کلیدهای برق چراغ کوچکی روشن است که برای مشخص شدن جای کلید در شب است کاربرد دارد، اگر چنین کلیدهایی لامپ را قطع و وصل می‌کند برای لامپ مشکل ایجاد می‌کند و باعث چشمک زدن آن می‌شود، دلیل این عمل هم این است که وقتی کلید قطع است یک برق کمی از چراغ داخل کلید عبور می‌کند و به لامپ می‌رسد.

راه حل :

قاب کلید خود را به‌وسیله‌ی یک‌ فازمتر باز کنید و لامپ داخل کلید را بیرون بکشید یا یک‌رشته از سیم‌های لامپ داخل کلید را قطع کنید، اگر مشکل حل نشد راهکار دوم را بررسی کنید.

در مدار لامپ از کلید بدون چراغ استفاده کنید

۲- سیم فاز مستقیم به لامپ وصل است

گاهی اوقات مشاهده می‌شود که سیم نول به کلید برده می‌شود و سیم فاز مستقیم به‌ سرپیچ لامپ می‌برند. همین مورد هم  برای لامپ‌های کم‌مصرف و ال ای دی مشکل‌ساز می‌شود و باعث چشمک زدن آنها می‌شود.

راه حل :

برای حل چنین مشکلی باید منشأ سیمی که به لامپ آورده  شده را پیدا کنید و جای فاز و نول را عوض کنید به‌طور مثال اگر مستقیم به جعبه‌فیوز رفته باشد باید در آنجا جای نول و فاز را جابجا کنیم تا لامپ درست عمل کند.

کار با فازمتر دیجیتال
تغییر سیم فاز و نول برای جلوگیری از چشمک زدن لامپ

۳- استفاده از دیمر در مدار لامپ ال ای دی

دیمر یک مدار الکترونیکی است که روشنایی یک لامپ را تغییر می‌دهد. بنابراین با دیمر می‌توان روشنایی یک لامپ را کنترل کرد و به دلخواه تغییر داد. گاهی اوقات ناسازگاری لامپ استفاده شده و دیمر باعث چشمک زدن لامپ خواهد شد.

راه حل :

برای حل این مشکل دیمر خود را بازکنید بجای آن‌یک کلید یک پل نصب کنید، توجه داشته  باشید که کلید دارای چراغ درون خود نباشدبرای این کار حتمابرق را قطع کنید.

استفاده از کلید معمولی به جای دیمر
منبع : kalengi.ir

احتمالا این محصول برایتان جالب باشد!

مورد تایید متخصصان برق و الکترونیک

 • قابلیت اندازه گیری برق باتری ۱۲ ولت
 • اندازه برق شهر تا ۲۳۰ ولت
 • تشخیص وجود جریان در سیم بصورت غیر تماسی
 • دارای چراغ قوه ال ای دی

۶۸،۰۰۰ تومان

علت چشمک زدن لامپ ال ای دی در حالت روشن

در پاسخ به این سوال ابتدا به تشریح انواع مدل لامپهای led از نظر توپولوژی مدار درایور میپردازیم: طور کلی میتوان لامپهای led  را از نظر عملکرد به سه گروه لامپهای خازنی، لامپ با درایور خطی(Linear Driver) و لامپ با درایور بر مبنای آی سی (IC Base)تقسیم بندی کرد. چشمک زدن لامپ led میتواند ناشی از سوختن تعدادی از قطعات مانند IC ، خازن،فیوز،  مقاومتها و چوک مغناطیسی و غیره می باشد. توجه کنید که تعمیر کردن این قطعات نیاز به دانش فنی دارد و از نظر اقتصادی مقرون به صرفه نمیباشد ولی به طور کلی برای تعمیر آنها ابتدا لازم است به کمک دستگاه های اندازگیری نظیر مولتی متر و اسیلوسکوپ قطعه یا قطعات معیوب تشخیص داده شده و سپس جهت تعویض قطعه ی سوخته با قطعه ی مشابه و مشخصات کاملا یکسان اقدام گردد.

منبع : امیدپدیده

این پست دارای 6 نظر است

 1. عالی

 2. مرسی ممنون

 3. افتضاح بود

 4. ممنون

 5. با سلام و احترام من یک تعمیر کار هستم
  به نظر شخصی من این های که گفتی اصلا ارتباطی به چشمک زدن لامپ led نداشت بجز گزینه آخر که اون هم همه یاد دارن

دیدگاهتان را بنویسید

بستن منو
X
×

سبد خرید